POŁOŻNICTWO I BLOK PORODOWY - TELEFONY

Sekretariat Oddziału: 52 37 09 213

Gabinet Lekarski: 52 37 09 220

Położny Koordynujący: 52 37 09 222

Punkt diabetologiczny dla kobiet w ciąży: 52 37 09 344

Poradnia genetyczna: 52 37 09 329

e-mail: poloznictwo@szpital.bydgoszcz.pl

O ODDZIALE

Oddział Położnictwa i Blok porodowy mieści się na pierwszym piętrze.

Od ponad 60 lat świadczymy usługi medyczne oferując swoją opiekę kobietom. Na Oddziale rodzi się najwięcej dzieci w regionie. Nasz szpital jest najczęściej wybieraną placówką przez przyszłe mamy z Bydgoszczy.

Przez wiele lat swojej działalności zdobyliśmy liczne nagrody i wyróżnienia, m.in. I. miejsce w rankingu Głos Matek przeprowadzonym w roku 2023 r. przez fundację Rodzić po ludzku.

PERSONEL ODDZIAŁU

KIEROWNIK ODDZIAŁU POŁOŻNICTWA I BLOKU PORODOWEGO, PATOLOGII CIĄŻY I GINEKOLOGII: lek. Izabela Zielińska

POŁOŻNY KOORDYNUJĄCY: mgr Jerzy Cholewiński

LEKARZE: dr n. med. Marek Hęsiak (ginekologia i położnictwo, ginekologia onkologiczna), lek. Maciej Bieliński (ginekologia i położnictwo), lek. Zofia Czapracka (ginekologia, położnictwo), lek. Hanna Karpów (ginekologia i położnictwo), Maciej Grzybowski (ginekologia i położnictwo), lek. Michał Makarewicz (ginekologia i położnictwo), lek. Rami Bergleh (w trakcie specjalizacji z ginekologii i położnictwa), lek. Viktoryia Rybka (ginekologia i położnictwo), lek. Bartosz Sankowski (ginekologia i położnictwo), lek. Karol Siwek (ginekologia i położnictwo), lek. Michał Ziemniarski (ginekologia i położnictwo), lek. Piotr Włodarczyk (ginekologia i położnictwo, w trakcie specjalizacji z dziedziny perinatologii)

REZYDENCI: lek. Marcin Arabik, lek. Monika Cadelska, lek. Grzegorz Chojnacki, lek. Klaudyna Jodda, lek. Marta Kierlańczyk, lek. Aleksandra Kunicka, lek. Julia Paniutycz, lek. Krzysztof Siemko, lek. Alina Shevchuk, lek. Mateusz Tarka, lek. Katarzyna Tomaszczyk, lek. Justyna Żmich

PSYCHOLOG: mgr Katarzyna Mikołajczyk - Ostafin

FIZJOTERAPEUTA: mgr Weronika Warywoda

POŁOŻNE: Lidia Brzuchnalska, Sylwia Bzowska, Izabela Gardzielewska, Marika Giers, Sylwia Jurkiewicz, Anna Kocińska, Zofia Majczyk, Katarzyna Maradzińska, Monika Molenda, Julia Mylke, Alicja Romanowska, Katarzyna Samrowska, Marta Stanecka, Natalia Strzykowska, Klaudia Szkudlarek, Anna Szumińska, Karolina Cendrowska, Magdalena Juchniewicz, Magdalena Lange-Wadas, Anna Lubawa, Hanna Łepak, Dorota Olszewska, Hanna Pawlisz, Klaudia Ratowska, Brygida Stronikowska, Maria Magdalena Tuczyńska, Natalia Turek

 

KOMPLEKSOWA OPIEKA

Dysponujemy sześcioma salami porodowymi z łazienkami kompleksowo wyposażonymi w nowoczesne i wygodne łóżka porodowe, aparaty monitorujące czynność serca płodu – KTG, stół do resuscytacji noworodka oraz sprzęt ułatwiający poród drogami natury. W jednej z sal narodzin znajduje się profesjonalna wanna umożliwiająca immersję wodną lub poród do wody.

Kobietom rodzącym zapewniona jest tu wygoda i profesjonalna opieka. Pacjentki mogą korzystać z szeregu udogodnień podczas każdej z faz porodu. Dysponujemy workami Sacco, piłkami, czy materacami pozwalającymi rodzącym wybrać optymalną pozycję.

Staramy się w trakcie porodu dać Pacjentce jak najwięcej swobody. Jeśli nie będzie przeciwwskazań medycznych Pacjentka będzie mogła rodzić w wybranej przez siebie pozycji.

Metody łagodzenia bólu porodowego w naszym Oddziale: ciepłe i zimne okłady, prądy TENS, aromaterapia, immersja wodna, gaz Entonox, dożylne i domięśniowe środki przeciwbólowe.

Propagujemy i wykorzystujemy metodę w kontakcie "skóra do skóry". Polega ona na tym, że po porodzie mama i dziecko są razem w nieprzerwanym i niezakłóconym kontakcie. W tym czasie odbywa się też pierwsze karmienie, a między mamą nawiązuje się niepowtarzalna więź. Po porodzie kontakt "skóra do skóry" mogą mieć także ojcowie. 

Stosujemy 10 kroków do udanego karmienia piersią – zaleceń światowej Organizacji Zdrowia.

10 kroków do udanego karmienia piersią:

  1. Sporządzenie na piśmie zasad postępowania sprzyjających karmieniu piersią i zapoznanie z nimi całego personelu.
  2. Przeszkolenie wszystkich pracowników tak, aby mogli realizować ustalone zasady.
  3. Informowanie wszystkich ciężarnych kobiet o korzyściach płynących z karmienia piersią i o właściwym postępowaniu podczas karmienia.
  4. Pomoc matkom w rozpoczęciu karmienia piersią w ciągu dwóch godzin od urodzenia dziecka.
  5. Poinstruowanie matek, jak należy karmić piersią i jak utrzymać laktację, nawet jeśli będą oddzielone od noworodków.
  6. Niekarmienie noworodków niczym poza mlekiem matki (z wyjątkiem szczególnych wskazań medycznych).
  7. Stosowanie systemu ROOMING-IN, który umożliwia matce przebywanie razem z dzieckiem w jednym pokoju od urodzenia i przez całą dobę.
  8. Zachęcanie matek do karmienia piersią „na żądanie" i ułatwianie im tego.
  9. Niepodawanie smoczka niemowlętom karmionym piersią.
  10. Angażowanie się w tworzenie i pracę grup kobiet, które wspierają się w karmieniu piersią, i kierowanie do nich karmiących matek wypisywanych ze szpitala lub będących pod opieką przychodni.

Blok Porodowy ma własną nowoczesną salę operacyjną, dzięki czemu w koniecznych przypadkach możemy natychmiast rozwiązać ciążę poprzez cięcie cesarskie. Dysponujemy również salą przedporodową, salą intensywnego nadzoru nad matką i dzieckiem po porodzie oraz pokojem, gdzie osoby towarzyszące mogą odpocząć.

Na oddziale położniczym dysponujemy:

  • 5 salami 1 - osobowymi,
  • 7 salami 2 - osobowymi,
  • 2 salami 3 - osobowymi.

Każda sala posiada łazienkę oraz kącik dla noworodka. W każdej sali znajduje się komoda z wkładkami i podkładami poporodowymi. Na oddziale dysponujemy laktatorami oraz lodówką do przechowywania pokarmu kobiecego. Każda Pacjentka może również korzystać z kuchni ogólnodostępnej, w której znajduje się lodówka, czajnik oraz woda pitna.

PORADNICTWO LAKTACYJNE

Porad związanych z laktacją, które otrzymują mamy i ich dzieci urodzone na naszym oddziale, udziela Certyfikowany Doradca Laktacyjny CDL - położna z długoletnim stażem w pracy z mamą i dzieckiem, pani Małgorzata Piliszczuk.

Porada obejmuje zebranie wywiadu, badanie piersi, elementy oceny stanu dziecka, mechanizmu ssania oraz ocenę aktu karmienia. Wywiad to rozmowa, podczas której mama przedstawia swoje problemy i wątpliwości związane z karmieniem piersią. Doradca laktacyjny pyta o dotychczasowy przebieg karmienia, co się działo tuż po porodzie, co najbardziej niepokoi mamę. Dziecko jest oglądane i ważone. Za zgodą mamy delikatnie badane są jej piersi. Następnie mama przystawia dziecko do piersi. Dziecko ma czas na najedzenie się do syta. Doradca uważnie obserwuje karmienie, jeśli trzeba, pomaga, koryguje, proponuje rozwiązania, które ułatwią karmienie i uczynią je bardziej komfortowym. Podpowie, co może być przydatne w rozwiązaniu problemu laktacyjnego. Mama i doradca wspólnie rozważają, jak rozwiązać problem.

Na naszym Oddziale pracuje Fizjoterapeuta uroginekologiczny, który konsultuje Pacjentki po porodzie oraz kwalifikuje do dalszego leczenia fizjoterapeutycznego w ramach naszej poradni. Dodatkowo Pacjentki mają możliwość stałego kontaktu z Psychologiem.

Jest także możliwość obejrzenia Oddziału i sal porodowych oraz poznanie Personelu Medycznego przed porodem.

WYPRAWKA DO PORODU:

1. DOKUMENTY:

  • dowód osobisty,
  • karta przebiegu ciąży,
  • informacja, która położna środowiskowa POZ będzie zajmowała się Pacjentką oraz Dzieckiem po opuszczeniu Szpitala (dokładna nazwa i adres placówki, do której mają być przekazane dokumenty związane z patronażem),
  • wypisy z ewentualnych hospitalizacji,
  • aktualne wyniki badań (zwłaszcza grupa krwi),
  • zaświadczenie o podaniu immunoglobuliny,
  • plan porodu (pobierz plik).

2. LISTA RZECZY, KTÓRE MOŻNA ZE SOBĄ ZABRAĆ DO PORODU:

  • duży T-SHIRT - przydatny do np. immersji wodnej,
  • koszule porodowe nocne,
  • szlafrok,
  • biustonosz do karmienia,
  • ręcznik kąpielowy,
  • klapki pod prysznic,
  • kosmetyczka z przyborami toaletowymi, które standardowo są przez Panie używane (szampon do włosów, żel pod prysznic, płyn do higieny intymnej).

CO MOŻNA ZABRAĆ DLA DZIECKA?:

  • pieluchy,
  • chusteczki nawilżane,
  • body, pajacyki, czapeczka,
  • ręcznik,
  • krem pielęgnacyjny dla noworodków.

WYPIS:

  • ubranko dla dziecka adekwatne do pogody (pajacyk, kocyk, czapeczka, kombinezon),
  • wózek lub nosidełko do samochodu.